انتخاب زبان
انتخاب زبان

مقاطع تحصیلی در نیوزلند

مدارس نیوزلند

نیوزلند از سیستم آموزشی و مدارک فوق العاده ای برخوردار است که در دنیا شناخته شده است. بیش از یک صد سال است که سیستم مدرسه (دولتی) این کشور به صورت آزاد، سکولار و اجباری ارائه می شود. بردباری بسیار زیاد عاملی است که جوامع را به ساخت و راه اندازی مدارس خصوصی در کنار خطوط فرهنگی یا مذهبی قادر می سازد.

تاریخ ترم های مدارس 
یک سال تحصیلی در مدارس به چهار ترم تقسیم می شود. بین هر ترم حداقل دو هفته تعطیلی وجود دارد که در تابستان، شش هفته است. تاریخ ترم های سال 2012 بدین شرح است:
ترم 1: 30 ژانویه / 7 فوریه  تا 5 آوریل
ترم 2: 23 آوریل تا 29 ژوئن
ترم 3: 16 جولای تا 28 سپتامبر
ترم 4: 15 اکتبر تا بعد از 20 دسامبر

مدارس خصوصی 
مدارس خصوصی بسیاری در نیوزلند وجود دارد. این مدارس از مجوز قانونی برخوردار بوده و به آموزش های مذهبی خاصی می پردازند و در عین حال برنامه های درسی مطابق با مجموعه های آموزشی ملی، نیز در آن ارائه می شود. کودکان در این مدارس می توانند شخصیت خاص خود را انعکاس دهند و در صورت کامل نبودن از خصوصیت دیگران الگوبرداری کنند.

مدارس ابتدایی
طبق قوانین نیوزلند، کودکان از شش سالگی به بعد می بایست به مدرسه بروند. بیشتر آن ها به محض اتمام پنج سالگی تحصیل خود را شروع می کنند. کودکان سه سال اول تحصیلی را دبستان می گذرانند و هر سال یک پایه بالاتر می روند. بعد از دبستان کودکان وارد دوره پنج ساله ابتدایی می شوند. دانش آموزان در سن 12 یا 13 سالگی، وارد مدارس متوسطه می شوند.

مدارس متوسطه 
دانش آموزان درمدارس متوسطه پنج پایه را می گذرانند و تا سن 16 سالگی در آن جا می مانند. شهروندان نیوزلندی می توانند تا سن 19 سالگی از آموزش رایگان متوسطه بهره مند باشند. در دو سال اول دوره متوسطه  (سال نهم و دهم) تمامی دانش آموزان زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم و فن آوری، مطالعات اجتماعی، هنر، تربیت بدنی، موسیقی و آموزش بهداشت را فرا می گیرند. رشته های انتخابی در دو سال اول دوره متوسطه متفاوت است که می تواند شامل اقتصاد، تاریخ، جغرافیا، الکترونیک، خیاطی، مهارت های کیبورد، نمایش، روزنامه نگاری، زبان های فرانسوی، ژاپنی و مائوری باشد. زبانهای دیگر مانند اندونزی، لاتین، آلمانی، چینی و سمون به ندرت در این مدارس تدریس می شود. در سه سال آخر دوره متوسطه، طیف گسترده ای از رشته ها ی انتخابی وجود دارد که برخی از آنها مانند عکاسی و کشاورزی، بسیار عملی است. سالهای دوازدهم و سیزدهم، دو سال آخر تحصیلی، مناسب دانش آموزان خارجی است که می خواهند وارد سیستم آموزش عالی نیوزلند شده و تحصیلات خود را ادامه دهند.

هزینه های تحصیل در مدارس نیوزلند

شهریه مدارس ابتدایی و یا دبیرستان در نیوزلند، عموماً کمتر از دیگر کشورهای انگلیسی زبان است. قیمت های مذکور تنها برای راهنمایی هستند؛  لطفا به جزئیات مربوط به شهریه مدارس ابتدایی و یا دبیرستان ها درنیوزیلند دقت کنید. دلار نیوزیلند از 2003/04/05 و نوامبر 2006 از حد متوسط خود در طول ده سال گذشته بالاتر رفته و شاید حدود 20 درصد افزایش یافته است و همین باعث شده تا هزینه تحصیل در این کشور کمی بیشتر از حد معمول شود، اما با این حال نسبت به تحصیل در امریکا یا بریتانیا، ارزان تر است. های زندگی در نیوزلند مشابه می باشد اما به مراتب پایین تر است. دانشجویان خارجی باید سالانه 15000 – 20000 دلار نیوزلند برای هزینه زندگی خود کنار بگذارند. هزینه محل اسکان نیز با توجه به محله و نوع خانه و اینکه خوابگاه دانشجویی باشد یا خیر موت می شود. اما گفته می شود اجاره ها 100 تا 200$ در هفته می باشند. شهریه دانشگاه ها نیز بسته به دانشگاه، رشته تحصیلی  و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. در زیر شهریه ها به صورت کلی فهرست شده استوزراتب پایین تر است. دانشجویان خارجی باید سالانه 15000 – 20000 دلار نیوزلند برای هزینه زندگی خود کنار بگذارند. هزینه محل اسکان نیز با توجه به محله و نوع خانه و ها به صورت کلی فهرست شده است:

تحصیل در دوره کارشناسی

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد

سیستم ارزیابی دانشجویان به طور معمول دارای استاندارد یکسانی می باشد به طوری که برای پذیرفته شدن در مقاطع کارشناسی ارشد، ارائه مدرک کارشناسی و نیز سابقه مرتبط با رشته مورد نظر مفید خواهد بود. اما دانشگاه های مختلف ضوابط خاص خود را نیز دارند.