انتخاب زبان
انتخاب زبان

مقاطع تحصیلی در استرالیا

مدارس استرالیا

مدارس در استرالیا به دو مقطع تقسیم می شوند : مقطع ابتدایی و دبیرستان . مدارس در استرالیا به دو نوع مدرسه دولتی و مدرسه خصوصی دسته بندی می شوند، که کلیه این مدارس طرف قرارداد با موسسهIDP هستند. و هر دو نوع آن دانش آموزان بین المللی را پذیرش می کنند .  هزینه های تحصیل در مدارس شبانه روزی استرالیا با توجه به نوع مدرسه متفاوت می باشد . تحصیل در بیشتر مدارس استرالیا  به صورت مختلط می باشد و تعداد بسیار کمی از این مدارس غیر مختلط می باشند . تحصیل در مدارس استرالیایی به زبان انگلیسی می باشد و دانش آموزان بین المللی زیر ۱۸ سال معمولا بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی می توانند در این مدارس به تحصیل بپردازند، چراکه این مدارس در صورت نیاز دانش آموزان به آموزش زبان انگلیسی، قبل از ورودشان به کلاس، آنها را تحت آموزش قرار می دهند و برای ورود به کلاس آماده می کنند.

روند سیستم آموزشی در تحصیل در مدارس ابتدایی استرالیا به صورت ذیل می باشد:

یکسال دوره غیر اجباری پیش دبستانی که شامل کودکان ۴ تا ۵ سال می باشد.

مقاطع تحصیلی ۱ تا ۶ دبستان که در برخی ایالات ۱ تا ۷ می باشد.مقاطع تحصیلی ۷ تا ۱۲ دبیرستان که در برخی ایالات ۸ تا ۱۲ می باشد.

فارغ التحصیلی در سن ۱۶ تا ۱۸ سالگی می باشد.

در سال دوازدهم تحصیلی دانش آموختگان برای دریافت مدرک دانش آموختگی مورد تایید استرالیا اقدام می کنند که این مدرک در ایالات مختلف استرالیا متفاوت است و معادل مدرک دیپلم ایران می باشد. (این مدرک، پیش نیاز ورود به دانشگاه و موسسات فنی و حرفه ای می باشد.)

عزیزان علاقمند به تحصیل در مقاطع آموزش عالی باید ۲ سال دیگر درس بخوانند که همان دوره پیش دانشگاهی می باشد.

لازم به ذکر است که تحصیل در مدارس  استرالیا تا ۱۶ سالگی اجباری می باشد .و سال تحصیلی در مدارس شبانه روزی استرالیا از اواخر ماه ژانویه آغاز و تا ماه دسامبر ادامه دارد.

 

هزینه های تحصیل در مدارس استرالیا

هزینه های تحصیل در مدارس استرالیا در سال به شرح ذیل می باشد:

شهریه دوره های دبستان سالیانه بین11000-17000 دلار استرالیا در سال می باشد.

شهریه دوره های دبیرستان در مدارس دولتی سالیانه بین 11000-17000 دلار استرالیا در سال می باشد.

شهریه دوره های دبیرستان در مدارس خصوصی سالیانه بین ۱۶۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار استرالیا در سال می باشد.

هزینه زندگی و تحصیل در بهترین مدارس استرالیا به نسبت انگلیس و آمریکا بسیار کمتر است. به همین دلیل برای محصلان مقرون به صرفه می باشد.

 

تحصیل در دوره کارشناسی

 به طور معمول میتوان گفت شرایط لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های مختلف از استاندارد یکسانی برخوردار است. ولی در عین حال ممکن است برخی دانشگاه ها در رشته های خاص ضوابط جداگانه­ای را در نظر بگیرند.

 برای متقاضیان ادامه تحصیل در دوره‌های کارشناسی علاوه بر ارائه مدارک تحصیلی مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی٬ ارائه مدرک بین المللی آیلتس آکادمیک نیز الزامی می باشد. لازم به ذکر است در مواردی که دانش آموز دارای شرایط لازم جهت ورود به مقطع کارشناسی نمی‌باشد، موظف به گذراندن مجدد دوره پیش دانشگاهی در استرالیا خواهد بود.

 به طور معمول اکثر دانشگاه‌های استرالیا، کالج دبیرستانی  دارند که دنش آموزان میتوانند قبل از ورود به لیسانس دوره foundation را در آنجا بگذرانند. بهتر است بدانید یکی از شرایط لازم برای ورود به دانشگاه‌های گروه هشت، گذراندن دوره پیش دانشگاهی در همان دانشگاه است.

 

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد

 گرفتن پذیرش در مقطع ارشد برای رشته­های مختلف  دارای ضوابط نسبتا یکسانی است و سیستم ارزیابی دانشجویان به طور معمول دارای استانداردی ثابت می باشد به طوری که برای پذیرفته شدن در مقاطع کارشناسی ارشد، ارائه مدرک کارشناسی و نیز سابقه مرتبط با رشته مورد نظر مفید خواهد بود. اما دانشگاه های مختلف ضوابط خاص خود را نیز دارند.