انتخاب زبان
انتخاب زبان

معرفی کانادا و شهرها

کشور کانادا شامل 12 استان می باشد که در زیر به معرفی آن میپردازیم :

البرتا:

برای اینکه جایی را در آلبرتا شهر بنامیم نیاز است که در آن منطقه جمعیت کافی (۱۰٬۰۰۰ نفر به بالا) حضور داشته باشد و زمین اشغال شده توسط اکثریت ساختمان‌ها روی هم باید کمتر از ۱۸۵۰ مترمربع باشد. با این حال یک ناحیه حتی اگر تمام این شرط‌ها را داشته باشد باز ممکن است به عنوان شهر در نظر گرفته نشود. ناحیهٔ خدمات شهری فورت مک‌موری و شروود پارک،آبادی‌هایی هستند که معادل شهر تشخیص داده شده‌اند اما در گروه آن گنجانده نشده‌اند، همچنین نُه شهرک در آلبرتا وجود دارد که شرایط لازم برای شهر بودن را دارند اما همچنان در گروه شهرک‌ها مانده‌اند.

بریتیش کلمبیا:

یک جامعه اگر جمعیتش بیش از ۵٬۰۰۰ نفر داشته باشد به عنوان شهر شناخته می‌شود یک بار در این جایگاه قرار گیرد، هرگز عنوان «شهر» از آن پس گرفته نمی‌شود حتی اگر دیگر شرایط لازم برای شهر بودن را نداشته باشد، برای نمونه گرین وود، با وجود اینکه در حال حاضر تنها ۶۲۵ نفر جمعیت دارد ولی هنوز عنوان شهر از دست نداده‌است.

مانیتوبا:

مَنیتُبا یکی از استان‌های کانادا است. مرکز آن وینیپگ است. وسعت مَنیتُبا ۶۴۷٬۷۹۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱٬۲۰۷٬۹۵۹ نفر است.

نیوبرانزویک:

. استان نیوبرانزویک یکی از چهار استان آتلانتیک کانادا با جمعیتی در حدود ۷۶۰۰۰۰ نفر می‌باشد. مناطق بکر در این استان به وفور یافت می‌شود. ۸۵ درصد این استان پوشیده از جنگل است. همچنین چندین جزیره ساحلی در این استان موجود می‌باشد. سنت جان بزرگترین شهر و فردریکتون مرکز این استان می‌باشند.

نورت‌وست تریتوریز:

قلمروهای شمال غرب یا نورث وست تریتوریز که در انگلیسی با مخفف NWT یا NT و در فرانسوی با مخفف TNO نیز شناخته می‌شود، یکی از قلمروهای کاناداست و مرکز آن از سال ۱۹۶۷، شهر یلونایف است.

نوا اسکوشیا:

نوا اسکوشیا از سال ۱۹۹۰ که شهر ناحیه‌ای ایجاد کرده‌است دیگر در آن شهری ثبت نشده‌است.

هالیفاکس – پایتخت استانی و منطقهٔ شهری می باشد .

سیدنی – شهر سابق، اکنون بخشی از کیپ برتون دارت‌موث – سابقاً دومین شهر بزرگ نوا اسکوشیا بود، اکنون یک منطقه شهری و بخشی از شهر ناحیه‌ای هالیفاکس است.

نوناووت:

مانند دو منطقهٔ دیگر کانادایی، تنها شهر ثبت شدهٔ نوناووت، پایتخت آن ایکالوئیت می‌باشد.

انتاریو:

در انتاریو، عنوان شهر تنها از طریق مدیریت استان‌ها به مناطق مختلف داده می‌شود و این عمل معمولاً بر اساس درخواست منطقه‌هایی که واجد شرایط شهر شدن هستند انجام می‌شود. هر منطقه‌ای بعد از اینکه جمعیتش به ۱۰٬۰۰۰ نفر رسید و آن را رد کرد می‌تواند برای گرفتن عنوان شهر اقدام کند. این عنوان به صورت خودکار به مجموعه‌ای که دارای این جمعیت باشد داده نمی‌شود بلکه آن‌ها باید برای این عنوان درخواست داده باشند و بعد از سوی وزارت امور شهری و مسکن استان، انتاریو| این عنوان را دریافت می‌کنند. تمام مناطقی که به جمعیت کافی برای شهر شدن می‌رسند برای آن درخواست نمی‌دهند مانند مارکهم، ایجکس و اوکویل که در سال ۲۰۰۶ دارای جمعیت یک شهرستان کانادایی، به ترتیب به اندازه ۲۶۲٬۰۰۰، ۹۳٬۰۰۰ و ۱۶۶٬۰۰۰بودند ولی همچنان با عنوان شهرک خوانده می‌شوند. وقتی به منطقه‌ای عنوان شهر داده شود، هرگز این عنوان از آن گرفته نمی‌شود حتی اگر جمعیتش کاهش یابد و به زیر ۱۰٬۰۰۰ نفر برسد؛ مانند درایدن.

ممکن است عنوان شهر به برخی شهرستان-روستاها نیز که با یکدیگر آمیخته شده‌اند نیز داده شود، در این مناطق مناسبات شهری در شهرستان اتفاق می‌افتد در حالی که این مناطق دارای هیچ زیرمجموعه‌ای نیستند؛ بنابراین عنوان شهر در انتاریو همیشه شاره کننده به یک منطقه کاملاً شهری نیست.

کبک:

در کبک، قوانین استانی چنان است که در آن تفاوتی میان شهر (city) و شهرک (town) درنظر گرفته نمی‌شود و عبارت ville که کلمه‌ای فرانسوی است و در پارسی به معنای شهر می‌باشد، به جای هر دو مفهوم شهر و شهرک استفاده می‌شود؛

ساسکاچوان:

در ساسکاچوان، شهرک‌ها باید جمعیتی بیشتر از ۵٬۰۰۰ نفر داشته باشند و برخی ویژگی‌ها را نیز تأمین کنند تا بتوانند عنوان شهر را به خود بگیرند. با این حال در اوایل قرن بیستم، چند مرکز مانند رجاینا و ساسکاتون با اینکه جمعیتی کمتر از ۵٬۰۰۰ نفر داشتند، عنوان شهر به آن‌ها داده شد. شهر مل‌ویل با اینکه در دهه ۱۹۹۰ جمعیتش به زیر ۵٬۰۰۰ نفر کاهش یافت هنوز عنوان شهر را برای خود حفظ کرده‌است. کیندرزلی نیز با اینکه جمعیتش نزدیک ۵٬۰۰۰ نفر در نوسان است در چند سال گذشته برای شهر شدن درخواست داده‌است.

یوکان:

مانند دو منطقهٔ دیگر کانادایی، تنها شهر ثبت شدهٔ یوکان، پایتخت آن وایت‌هورس می‌باشد. البته در گذشته داسون سیتی نیز عنوان شهر را به خود گرفته بود اما وقتی معیار انتخاب شهر در دههٔ ۱۹۸۰ تغییر کرد، عنوان شهر بودن را به دلیل کمبود جمعیت از دست داد و در حال حاضر شهرک نام دارد Through special provision, however, it is officially the town of the city of Dawson.