انتخاب زبان
انتخاب زبان

معرفی استرالیا و شهرها

کشور استرالیا از شش ایالت تشکیل شده‌است. شهرهای بزرگ استرالیا به ترتیب جمعیت عبارتند ازسیدنی ملبورن، بریزبِن، پرت و آدلاید.

در میان ۳۰ شهر برتر دانشجویی در دنیا، استرالیا ۵ شهر را به خود اختصاص داده است. ملبورن شش سال متوالی به عنوان بهترین شهر دنیا از نظر کیفیت زندگی معرفی شده است که از میان دانشگاه های    G8ملبورن دو دانشگاه را در خود جای داده است.

شهرهای استرالیا

شهر کانبرا پایتخت استرالیا است، شهری که محل استقرار مجلس کشور و خانه فرماندار کل است. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در عمل نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند.سیدنی و ملبورن دو شهر دیگر بزرگ استرالیا هستند. این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قاره اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره دنیاست

سیدنی

سیدنی بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا و پایتخت ایالت نیو ساوت ولز است. نیمی از ایرانیان مهاجر به استرالیا در شهر سیدنی ساکن هستند. سیدنی یک نماد از کشور استرالیاست. شهری است با جذابیت‌های بیشمار که دویست و نوزده سال از زمان تاسیس آن می‌گذرد. این شهر که در جنوب شرقی استرالیا واقع شده، اولین مکانی است که بیشترین میزان جهانگرد در بدو ورود به استرالیا در آن پا می‌گذارند.

ملبورن

جمعیت ملبورن حدود ۴ میلیون نفر است. این شهر پایتخت ایالت ویکتوریا و اولین پایتخت کشور استرالیا قبل از شهر کانبرا است . ملبورن به لحاظ جمعیت دومین شهر کشور پهناور استرالیا است .امروزه این شهر به عنوان قطب مهم آموزش عالی و تحقیقات، هنر و فرهنگ و مد، ورزش و تفریح و جهانگردی و نیز فعالیتهای تجاری و صنعتی استرالیا شناخته می‌شود؛ تا جایی که از آن به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر و مد و ورزش این کشور یاد می گردد.

 ادلاید

 مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر ایالت استرالیای جنوبی و پنجمین شهر پرجمعیت استرالیا شهر آدلاید است. این شهر نقریباً ۱٫۲۸ میلیون نفر جمعیت دارد. به ساکنان شهر آدلاید «آدلایدین» گویند.

 پرت

پرت مرکز ایالت استرالیای غربی در کشور استرالیا است. جمعیت بیش از یک ملیون نفری پرت، این شهر را به بزرگترین شهر استرالیای غربی تبدیل کرده‌است. همچنین این شهر چهارمین شهر بزرگ استرالیا نیز محسوب می‌شود.

 داروین

بندر داروین مرکز ایالت سرزمین شمالی در کشور استرالیاست.داروین در کناره خلیج بیگل و دریای تیمور بنا شده و ۱۶۶۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. جمعیت داروین در سال ۲۰۰۵ برابر ۱۱۱۳۰۰ نفر برآورد شده‌است. اهمیت این شهر به دلیل وجود پایگاههای نظامی زیادی در آن است. همچنین پرورشگاههای آبزیانی چون کروکدیل و ماهیان از صنایع مهم آن به شمار می‌رود.

 هوبارت

پرجمعیت ترین شهر و پایتخت ایالت جزیره ی تاسمانیا شهر هوبارت است.هوبارت پس از سیدنی قدیمیترین شهر استرالیاست که در سال 1804 تاسیس شده است.در سال 2009 حدود 212019 نفر جمعیت داشت.این شهر در جنوب شرقی این ایالت درحاشیه رودخانه Derwent واقع شده است.هوبارت قلب مالی و اداری تاسمانیا است، همچنین بندر اصلی در استرالیا به شمار می رود.

بریزبین

پایتخت ایالت کوینیزلند شهر بریزبین است. به علاوه بریزبین سومین شهر محبوب استرالیا بعد از سیدنی و ملبورن شناخته شده است. این شهر در جنوب شرقی ایالت کویینزلند واقع شده و حدود 2 میلیون نفر جمعیت دارد. رودخانه بزرگ بریزبین از شهر می گذرد.

 کانبرا

کانبـِرا پایتخت کشور استرالیا می­باشد. جمعیت آن کمتر از نیم میلیون نفر است و بزرگ‌ترین شهر غیر بندری استرالیا به شمار می‌آید. در ۳۰۰ کیلومتری جنوب غربی سیدنی و ۶۵۰ کیلومتری شمال شرقی ملبورن واقع است. کانبرا در سال ۱۹۰۸ در توافقی میان سیدنی و ملبورن به پایتختی استرالیا برگزیده شد. این شهر به عنوان شهری که کاملاً با نقشه قبلی ساخته شده‌است با دیگر شهرهای استرالیا تفاوت دارد