انتخاب زبان
انتخاب زبان

متقاضیان مقطع PHD

پذیرش Ph.D. در کشورهای انگلیسی زبان

اخذ بورسیه های تحصیلی در هر کشوری نیازمند شرایط آکادمیک خوب، پیشینه تحقیقاتی بالا، داشتن ایده های تحصیلی (از جمله: پروپوزال) و وضعیت مناسب زبان انگلیسی است که با آزمون های متفاوتی از جمله IELTS، TOEFL و PTE سنجیده میشود.

برای مثال دانشگاههای G8 در کشور استرالیا بورسیه های تحصیلی بیشتری نسبت به سایر دانشگاههای این کشور ارائه میدهند چرا که ارگان های دولتی و مراکز تحقیقاتی جهت کسب اعتبار بیشتر تمایل دارند با دانشگاههایی که رتبه های بیشتری دارند همکاری و بر روی آنها سرمایه گذاری کنند. همچنین شایان ذکر است که برخی دانشگاهها بر روی موضوعات خاصی تمرکز بیشتر دارند و بر روی آنها بورسیه های تحصیلی بیشتری ارائه میکنند. برای مثال دانشگاه ECU در رشته مهندسی معدن فعالیت دارد و دانشگاه Alberta دررشته مهندسی نفت موقعیت های تحصیلی بیشتری فراهم میکند بنابراین سرمایه گذاری بیشتری بر روی این رشته ها در این دانشگاه ها صورت میگیرد.

بورسیه های تحصیلی معمولا به چند صورت میتواند ارائه می گردد: 

اسکالرشیپ (Scholarships):

برای گرفتن اسکالرشیپ باید شرایط تحصیلی خوبی داشته باشید مانند معدل هر ترم شما باید از ۴ نمره
بالاتر از 3.5 باشد. اسکالرشیپ به همه ی رشته های تحصیلی و رده های دانشگاهی تعلق می گیرد. اگر اسکالرشیپ به طور کامل داده شود، معمولا کل هزینه های تحصیل شما را پوشش می دهد که شامل هزینه تحصیل+ هزینه زندگی است. گاهی تنها یکی از این دو را شامل میشود که به آن
Semi Fund گفته میشود. مورد دیگر Partial Fund است که تنها برخی از هزینه های جزیی شما را تحت پوشش قرار میدهد.

 

بورسیه (Bursaries):

بورسیه تحصیلی به معنای واقعی آن، برای افرادی است که محرومیتی را تجربه کرده اند و نیازمند کمک میالی هست و معمولا Financial need based هستند.  گاهی اوقات برخی شرکت ها جهت ارتقاء کارکنان خود، آنها را حمایت مالی میکنند تا به تحصیلات خود را ادامه دهند یا برای مثال اگر فردی در گرایشی تحقیقاتی انجام داده باشد که منجر به پیشرفت شده باشد ممکن است که مورد توجه بورسیه دولتی قرار گیرد.

 

جایزه (Awards):

جوایز بر مبنای ترکیبی از معیارهایی مانند عملکرد تحصیلی، رهبری یا مشارکت در فعالیت های اجتماعی یا امور دانشجویی در دانشگاه یا در جامعه، تجربه کار مرتبط، دستاوردهای ورزشی یا مشارکت، و یا عملکرد کار طولانی است.

 

موقعیت های دانشگاهی (TA and RA):

Research Assistant: زمانی است که یکی از اعضای آکادمیک دانشگاه بر روی موضوعی تحقیق میکند و اگر زمینه تحقیقاتی شما مورد نیاز و یا تکمیل کننده وی باشد از شما به عنوان نیروی همکار تحقیقاتی استفاده میکند و بابت این همکاری به شما حقوق میدهد که معمولا هزینه های دانشگاه و زندگی را تا سطح زیادی پوشش میدهد.
Teaching Assistant: این موقعیت به دانشجویانی ارائه میشود که سطح زبان انگلیسی آنها بسیار مطلوب است و اینطور از نظر آکادمیک متوسط رو به بالا هستند، این افراد بابت این همکاری حقوق دریافت میکنند که معمولا هزینه های دانشگاه و زندگی را تا سطح زیادی پوشش میدهد.

 

وام (Loan):

وام ها به متقاضیان بر اساس نیاز و درآمد خانواده اعطا می شوند. اگر شما وام دریافت می کنید، لازم است که وام را به طور کامل و همچنین سود انباشته بازپرداخت کنید.

مراحل اپلای Ph.D.

  • تنطیم رزومه تحصیلی ( کاملا به روز شده)
  • در ابتدا ببینید هر دانشگاه چه پروژه هایی در دست تحقیق دارد.
  • دپارتمان مربوط به رشته خود را پیدا کنید.
  • اساتید مرتبط به رشته خود را پیدا کنید و کارهای تحقیقاتی آنها را مطالعه کنید.
  • اساتیدی که کاره مرتبط با مطالعات و تحقیقات شما را دارند جدا کنید.
  • یک کاور لتر(معرفی نامه) تنظیم کنید و به صورت جزیی از تحصیلات خود و مقالات خود در آن توضیح دهید. توجه داشته باشید که در این نامه بیشتر از ده خط توضیح ندهید.
  • رزومه خود را به پیوست اضافه کنید و به اساتید ارسال کنید.
  • در هر دانشگاه به یک استاد در هفته اول ایمیل بزنید و اگر جواب نگرفتید به استاد بعدی ایمیل بزنید
  • اگر استاد نظر مطلوبی بر روی رزومه شما داشته باشد معمولا از شما درخواست پروپوزال ( ایده تحقیقاتی) میکند و به شما فرصت میدهد که این مدرک را ارسال کنید. گاهی استاد به شما موضوع را عنوان میکند و گاهی از شما میپرسد که در چه زمینه علاقه دارید.
  • سپس به شما جواب نهایی را میدهد.

 

نکته مهم: کانفیرم استاد به معنی پذیرش قطعی نیست و ممکن است استاد به چندین دانشجو به صورت همزمان جواب مثبت دهد. تصمیم نهایی به عهده Admission team میباشد. ولی گرفتن جواب مثبت از استاد مرحله ای است که باید انجام شود. گاهی در برخی کشورها برای مثال انگلستان، صفحه ای وجود دارد که کارهای تحقیقاتی را اعلام کرده اند و فقط لازم است که پروپوزال خود را به بخش ادمیشن ارسال کنید و در این صورت، ممکن است نیاز به مکاتبه نداشته باشید.